Svatohubertská pouť 2010

Slunce svítilo až se hory i myslivecké klobouky zelenaly, když byl ve slavnostním průvodu vnesen do přítmí kostela obraz sv. Huberta i busta jeleního mnohoteráka. V rapotínském chrámě Nanebevzetí Panny Marie uvedl p. Novák slavnostní mši promluvou o "véčku" divokých husí. Tato  formace hejnu umožňuje společně letět mnohem rychleji, než kdyby cestovaly v oblacích každá na vlastní pěst (tedy plovací blánu). A když je jedna z nich zraněná, tak opustí tu mihotající se šipku dvě další, které s ní zůstanou...

Chrámový sbor pod vedením p. Kocůrka zpíval "Milosrdný Bože, přijmi naše dary" a z druhé strany majestátně troubili trubači. Když celebrující P. Palkovič pozdvihl zlatý kalich, padaly sluneční paprsky právě na jelení paroží, ověnčené jehličím a žlutými a bílými kyticemi chryzantém, těch podzimních barevných hvězd.

Po Mši svaté se slavnost přesunula na vikýřovické hřiště, kde program zahájily fanfáry.Všude bylo plno ušlechtilých loveckých psů, kteří předváděli co umí s neodolatelným komentářem páně Novákovým: "Přilož psa na nástřel!... pes vybírá oblouk a našel spárky... je úžasný aportér - je to jeho vášeň, nese bažanta svému pánu, ten uchopuje a my tleskáme...Labrador může být černý, žlutý či vzácný hnědý - a majitel, protože je Hanák, má všechne tře!"

P. Mazánek, předseda pořádajícího mysliveckého sdružení Petrov-Vikýřovice, pak uváděl na pravou míru zvuky linoucí se z mořské mušle, na kterou dul zkušený myslivec: jelen volá svou laň, označuje u kaliště svůj rajón... Z jídelny se stále linula neodolatelná vůně jeleního guláše a knedlo-kanco-zela, slunce pálilo a zmrzlina šla na dračku.

Nakonec všichni obklíčili hřiště, kde přistáli Vancoši z Ostravy i se svou divou letkou. Sokolka s koženou čepičkou, tichý let Josefa - puštíka bradatého z daleké Skandinávie i tradiční orlí závody. Poprvé v historii poutí ve Vikýřovicích vyhrál mladík, anžto orel minul sokolníka a snad že tam ze své výšky zahlédl chutnou slípku, zaletěl do zahrad za hřištěm. Když se vrátil (ten orel) byl načepýřený s hlavou široce střapatou.

Horny - lesní rohy, blýskající se ve slunci, zahrály závěrečné fanfáry a 6. Svatohubertská pouť, oslava přírody a moudrosti i dovedností lidí lesa i jejich psích přátel, byla u konce. Děkujeme za barevný podzimní den všem, kteří tu krásnou slavnost uspořádali a měli s ní nemálo práce a starostí - určitě to nebylo nadarmo.

 

 

za o.s. Obnova kulturního

dědictví údolí Desné

                                                                                                 Filoména.cz

 

 

Wiederherstellung des Kulturerbes im Teßtal, Bürgervereinigung zur Rettung bedrohten und wertvoller Bauten, von Traditionen und geistiger Kultur im Teßtal.

Powered by Drupal, einem Open-Source Content-Management-System.