Historie zaniklé osady Josefová - přednáška

 

Městská knihovna Šumperk ve spolupráci s Vyšší odbornou školou a Střední průmyslovou školou Šumperk Vás zvou na besedu

Historie zaniklé osady Josefová v katastru obce Nové Losiny

Štěpán Hýbl a Pavel Mareš

středa 19.3.2014 v 18.30 hod. v knihovně na ul.17.listopadu 6

Vstupné dobrovolné

Přednáška se zabývá historií zaniklé osady Josefová (Josephthal, také NeuJosephthal) v katastru obce Nové Losiny. Mapuje dějiny sklářské huti, která byla v provozu v let ech 1732 až 1790, uvádí základní informace o technologii výroby skla, tavicí peci používané v 18. století, profesích ve sklářské huti, produkci a mzdách místních sklářů. Přináší informace o obyvatelích osady od 18. století do roku 1945, popisuje současný stav místa osady. Dozvíme se také o zaniklé úzkorozchodné lesní železnici Františkov – Josefová se svážnicí.

                                       

 

Štěpán Hýbl

Žák 3. ročníku VOŠ a SPŠ Šumperk oboru technické lyceum. Práci zabývající se historií osady Josefová zpracoval ve školním roce 2012/2013 v rámci soutěže Středoškolská odborná činnost . V kategorii Historie obsadil 1. místo v krajském kole a 2. místo v celorepublikovém kole. Za tuto práci byl oceněn hejtmanstvím Olomouckého kraje jako talentovaný žák

Mgr. Pavel Mareš

Učitel společenskovědních předmětů na VOŠ a SPŠ Šumperk, který  svému žáku poskytl odborné zázemí.

 

                                         

 

 

Wiederherstellung des Kulturerbes im Teßtal, Bürgervereinigung zur Rettung bedrohten und wertvoller Bauten, von Traditionen und geistiger Kultur im Teßtal.

Powered by Drupal, einem Open-Source Content-Management-System.